Grupa początkująca | Grupa średnia | Grupa najstarsza | Historia zespołu
strzecha003

 

AKTUALNOŚCI

Sukces „Strzechy” w Gdańskim Turnieju

Lato z folklorem

Strzecha w Macedoni

Koncert w Chabsku

Strzecha na XIII Zimowym  Biegu Trzech Jezior

W dniu 14 lutego 2015r. Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” wystąpił podczas ceremonii zakończenia XIII Zimowego  Biegu Trzech Jezior na Hali OSiR Trzemeszno.
Podczas koncertu zaprezentowały się trze grupy taneczne Strzechy:
– grupa najmłodsza wykonała taniec Polka
– grupa średnia – wykonała tańce i przyśpiewki regionu Żywieckiego
– grupa starsza – wykonała tańce i przyśpiewki wielkopolskie – szamotulskie.
Program taneczny przedstawiony przez „Strzechę” wzbudził podziw licznej publiczności złożonej z uczestników biegu oraz rodziców i sympatyków zespołu.
Podziękowania dla rodziców strzechowiczów  za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu grup dziecięcych do prezentacji.

IMG_20150214_125118IMG_20150214_133406

Strzechowa Lekcja Tańców Narodowych w Szkole Podstawowe nr 1

W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 Domem Kultury w dniu 5 marca  br. zorganizowana została lekcja Polskich Tańców Narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” dla uczniów  klas IV.
Inicjatorem spotkania był Pan Michał Stochliński nauczyciel muzyki w SP 1, który przy ogromnym zaangażowaniu dyrekcji szkoły zaprosił Strzechę na ten niecodzienny koncert. Strzecha pokazała Tańce Narodowe: Polonez, Krakowiak, Kujawiak i Mazur w pięknych strojach szlacheckich, z okresu Księstwa Warszawskiego oraz kujawskich. Lekcje prowadził kierownik i instruktor tańca zespołu „Strzecha”  Pan Mariusz Zieliński.
Lekcja była uzupełnieniem wiedzy zdobytej przez klasy IV na lekcjach dotyczących Polskich Tańców Narodowych. Koncerty „Strzechy” mają w przyszłości zagościć na stałe do Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie propagując po przez taniec, śpiew i piękne stroje folklor i Tańce Narodowe naszej Ojczyzny.

SP 1.1 SP 1.2 SP 1

 

 

8 marca z okazji Dnia Kobiet w Gołąbkach zorganizowana została impreza integracyjna. Podczas spotkania dwie pary strzechowe zaprezentowały tańce wielkopolskie.

gołąbki 1

 „ Lato z folklorem”,  „ Polskie Tańce Narodowe”

16 czerwca odbyły się pierwsze dwa koncerty w ramach nowego projektu dla Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha „ pod nazwą „ Lato z folklorem” „ Polskie Tańce Narodowe „Pierwszy koncert przeznaczony był dla Gimnazjum w Trzemesznie , a drugi dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie . tu podziękowania dla p. Marleny Sobisiak Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie za udostępnienie Sali gimnastycznej.
Podczas lekcji,  którą prowadził p. Mariusz Zieliński – pomysłodawca i realizator projektu uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej okroszonej zdjęciami , fachowymi informacjami  połączonej z wykładem zapoznali się z genezą  i cechami Polskich Tańców Narodowych oraz strojami, w których się je wykonuje. W czasie lekcji każdy z prezentowanych tańców został pokazany w formie tanecznej na żywo  przez tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”. Przybliżenie zagadnienia Polskich Tańców Narodowych w szkołach to misja pokazania naszej Kultury Narodowej , korzeni polskości wyrażonej w tańcu i muzyce .
Edukacja dzieci i młodzieży w takim zakresie powinna być wrażana  od lat najmłodszych, a  takie projekty są doskonałym uzupełnieniem wiedzy o polskiej  kulturze, sztuce i muzyce. W projekcie bierze udział Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Projekt wymyślił i realizuje p. Mariusz Zieliński kierownik „Strzechy” , który zajął się wyszkoleniem tanecznym zespołu,  przygotowaniem choreografii Tańców Narodowych oraz sprawami organizacyjnymi koncertów i przygotowaniem strojów zespołu.
Aranżacją  muzyczną tańców zajęła się p. Krystyna Polachowska instruktor Zespołu ‘Strzecha”.
Koordynatorem merytorycznym  projektu z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Trzemeszno jest p. Edyta Kubiak.
Projekt finansowany przy udziale środków unijnych przy wsparciu środków Gminy Trzemeszno .

 

W dniach 27.08. – 31.08 Zespół Pieśni i tańca „Strzecha” uczestniczył w V Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu „Bracciano Castle” 2012. W festiwalu wraz z naszym zespołem wzięły udział zespoły z Grecji, Estonii, Bułgarii, Turcji, Rumunii oraz z Kraju Basków. W czasie festiwalu odbyły się dwa koncerty, na których zespoły z zaproszonych krajów prezentowały tańce i przyśpiewki regionalne i narodowe. Już pierwszy koncert gdzie „Strzecha” zaprezentowała swój najnowszy program tańców i przyśpiewek żywieckich wzbudził wiele emocji ukazując wysoki poziom artystyczny i techniczny naszego zespołu. Kultur nie da się porównać , ale technikę tańca tak. Organizatorzy i publiczność byli zaskoczeni i zachwyceni naszym zespołem. Zresztą byliśmy jedynym zespołem śpiewającym na żywo. Drugi koncert poprzedzony był paradą wszystkich zespołów ulicami urokliwego miasta Bracciano, na której mieszkańcy miasta przywitali jeszcze raz wszystkie zespoły brawami . Po oficjalnym spotkaniu kierowników zespołów z Burmistrzem Bracciano rozpoczął się drugi koncert. Występ naszego zespołu nie pozostawił złudzeń – okrzyki zachwytu i brawa były potwierdzeniem naszego profesjonalizmu. „Strzecha” po prezentacji otrzymała dyplom i statuetkę za udział w festiwalu i ………….. ………..I już mieliśmy zejść ze sceny gdy okazało się że organizatorzy przyznali nam tytuł „Wydarzenie Festiwalu ” – Super Star. Było to dla nas zaskoczenie i wyróżnienie. W trakcie gdy staliśmy na scenie, a nad Bracciano unosiły się dźwięki naszego hymnu narodowego zrozumieliśmy , że godnie reprezentujemy nasze miasto Trzemeszno, Powiat Gnieźnieński , nasz kraj -Polskę. Wyjazd to również czas wolny, gdzie wypoczywaliśmy nad pięknym, lazurowym jeziorem w Bracciano. Zwiedziliśmy starą część miasta przenosząc się do przeszłości. Piękne, wąskie uliczki z małymi okienkami oraz budynki nie tknięte od wieków oddawały klimat pięknych romantycznych Włoch . Odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich zespołów połączone z dyskoteką i wyborem MISS FESTIWALU. Z naszego zespołu dwie dziewczyny zajęły drugie miejsca i otrzymały tytuły I v-ce MISS w kategoriach do 14 lat i powyżej 14 lat.. Byliśmy również w Rzymie na jednodniowej wycieczce. Zwiedziliśmy Plac i Bazylikę Św. Piotra, Koloseum, Forum Romanum, Zamek św. Anioła. Poczuliśmy moc jaka płynie z zabytków i historii Rzymu . Mogliśmy na własne oczy zobaczyć to o czym uczyliśmy się w szkole lub znamy ze zdjęć. W drodze do Bracciano spędziliśmy miło czas nad Adriatykiem w miejscowości Bibione, która przywitała nas słońcem i bajecznie ciepłym morzem. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym festiwalu i przeżyć tyle emocji. Dziękujemy wszystkim rodzicom z naszego zespołu za wsparcie finansowe i duchowe. Dziękujemy również naszym sponsorom, którymi byli: Urząd Miasta i Gminy Trzemeszno, PPHU Izotrans Trzemeszno, Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno.

„Folklor w szkole”

to cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na terenie naszej gminy promujący folklor polski. Pomysłodawcą projektu jest Pan Mariusz Zieliński Dyrektor Domu Kultury w Trzemesznie jednocześnie kierownik i instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” . Koordynatorem projektu z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Trzemeszno jest Pani Edyta Kubiak. Projekt jest finansowany przez: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Miasta i Gminy Trzemeszno.

W ramach projektu odbyła się już pierwsza prezentacja dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Trzemżalu. W czasie lekcji prowadzonej przez Pana Mariusza Zielińskiego uczestnicy mieli okazję zobaczyć różnorodność folkloru polskiego. Wspomniana lekcja to połączenie prezentacji multimedialnej, objaśnień ustnych oraz prezentacji na żywo strojów , przyśpiewek i tańców ludowych. W Trzemżalu obok podstawowych wiadomości dotyczących folkloru, regionów etnograficznych i tanecznych zaprezentowane zostały 4 regiony : Kaszuby, Wielkopolska, Kurpie i Górale Żywieccy. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia mapy regionów tanecznych, slajdów prezentujących rękodzieło, obrzędy, zwyczaje, krajobraz poszczególnych regionów. Najważniejszym elementem lekcji była prezentacja strojów, tańców i przyśpiewek z wybranych regionów przez Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Dzieci mogły usłyszeć przyśpiewki zaśpiewane gwarą , zobaczyć stroje w tańcu, zachowania oraz kunszt tancerzy w bogactwie kroków tanecznych. Lekcja zakończyła się sukcesem !!!! Dzieci i młodzież z uwagą i ogromnym zainteresowaniem podróżowali po mapie folkloru polskiego wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Strzecha” , a finał w wykonaniu zespołu w nowych , zakupionych w ramach projektu strojach górali żywieckich rozgrzał wszystkich do czerwoności. Brawa, brawa i jeszcze raz brawa !!!! Tak zakończyła się pierwsza lekcja folkloru w Gminie Trzemeszno w ramach projektu „Folklor w szkole”.

Strzecha w Bułgarii.

Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha „ na podstawie przesłanych materiałów audio i wideo został w 2010 r. zakwalifikowany do Międzynarodowego Festiwalu „Balkan Folk Fest „ organizowanego w 2011 r. w Kiten – Bułgaria. Udział naszego zespołu przypadł na termin od 22.06 do 29.06.11 r. wraz z kilkoma zespołami z różnych krajów Europy. Pierwszy koncert odbył się w miejscowości Primorsko , gdzie „Strzecha „ zaprezentowała swój najnowszy program Tańców i Przyśpiewek Kieleckich oraz Tańce Polskie w formie towarzyskiej. Nic dodać nic ująć !!! Programy zatańczone perfekcyjnie na wysokim poziomie wywarły olbrzymie wrażenie na organizatorach festiwalu , wzbudzając podziw innych instruktorów i tancerzy z innych zespołów. Ze śpiewem na ustach wracaliśmy z koncertu wiedząc, już że jesteśmy w czołówce najlepszych ekip tej części festiwalu. Drugi koncert festiwalowy odbył się w miejscowości Carevo oddalonej 14 km od Kiten. W koncercie udział wzięły zespoły z Serbii, Ukrainy, Polski, Bułgarii. Na specjalną prośbę organizatora na tym koncercie zaprezentowaliśmy ten sam program jak w Primorsku co było dowodem naszego poziomu artystycznego, a mieliśmy przygotowany jeszcze jeden program – Tańce i Przyśpiewki Kaszubskie. Koncert oceniało międzynarodowe jury dające do zrozumienia wszystkim zespołom , że to konkurs i trzeba dać z siebie wszystko. I tak się stało . Młodzież z naszego zespołu zatańczyła na wysokim poziomie dając popis techniki tanecznej w tańcach kieleckich , a pokaz Tańców Polskich z udziałem naszych 3 wspaniałych par rozgrzał wszystkich do czerwoności czego dowodem były olbrzymie brawa od jury festiwalu. Ciężka praca na próbach i poświęcenie swojego czasu przyniosła efekty i powody do dumy .Zostaliśmy najlepszym zespołem tej części festiwalu i to dobitny dowód na to, że jesteśmy godnym reprezentantem kulturalnym naszej Gminy , Powiatu oraz naszego kraju. Międzynarodowy Festiwal w Kiten to nie tylko koncerty to również integracja i wypoczynek młodzieży. Piękna piaszczysta plaża , ciepłe morze Czarne , które bez względu na to czy lekko kołysało czy smagało nas wielkimi falami miało ok. 25 – 27 stopni ciepła . Wypoczynek nad tak ciepłym morzem z przezroczystą wodą do dla nas wspaniała nagroda . Młodzież wzięła również udział w spotkaniach integracyjnych z innymi zespołami podczas dyskotek organizowanych na tarasach hotelowych . Zwiedzaliśmy także Primorsko , korzystając z równie pięknej plaży jak w Kiten. Opaleni , wypoczęci i zadowoleni z udziału w Festiwalu wróciliśmy do Trzemeszna , gdzie czekali na naszych wspaniałych tancerzy ich najwięksi fani – Rodzice! Udział Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha „ w Balkan Fol Fest 2011 to sukces całego zespołu wraz z instruktorami . To sukces naszego miasta Trzemeszna , że mamy taki zespół . Zespół pieśni i Tańca „Strzecha” chciałby podziękować wszystkim osobom prywatnym oraz firmom , które przyczyniły się do zrealizowania naszego wyjazdu. Były to : Firma Cembrit S.A. Trzemeszno , Firma P.U.P.H Izotrans Sp. z.o.o Trzemeszno , Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie , Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Trzemesznie , Ośrodek Wypoczynkowy „Jutrzenka” Gołąbki.

Strzecha na festiwalu w Zakrzewie.

Powiem krótko „fajny festiwal”. Dwa dni – test zespołu pod względem artystycznym oraz wychowawczym. Dlaczego? Okazało się, że przyszło nam tańczyć z zespołami z różnych stron polski. Zespołami, których nie znaliśmy. Naprawdę wielkie uznanie dla nich, ponieważ poziom artystyczny był wysoki. Zespołu tańczyły wiele regionów od „góralszczyzy” po Kraków, Łowicz, Wielkopolskę , Kujawy, Kaszuby i Warmię. Prawdziwy przegląd jakże pięknego folkloru polskiego. „Strzecha” dała popis cudownego tańca i artyzmu scenicznego . Młodzież dała z siebie wszystko . Kaszuby, wielkopolska i kujawiak z oberkiem w wykonaniu naszego zespołu to powód do dumy . …… Przyjechaliśmy do Zakrzewa ok. 11.00. po krótkim spotkaniu z organizatorami udaliśmy się na miejsce zakwaterowania / 5,5 km za Zakrzewem / do ośrodka wypoczynkowego bardzo podobnego do naszych Gołąbek . Trochę wytchnienia po podróży i już w strojach gotowi do występu czekaliśmy na otwarcie festiwalu o godz. 16.00 . Zaczęły się prezentacje w których wzięły udział zespoły:

Zespół Pieśni i Tańca „Sari” z Żor
Zespół Pieśni i Tańca „Śpisoki „ z Łapsz Wyżnych
Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” z Jedwabna
Zespół Pieśni i Tańca „Cybinka” z Grodziska
Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” Strzelce Krajeńskie
I oczywiście Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”

Po koncercie odbył się wieczorek integracyjny dla zespołów W drugim dniu uczestniczyliśmy we Mszy świętej / oczywiście w strojach / , a następnie przemaszerowaliśmy ulicami Zakrzewa dając krótkie popisy taneczne w wyznaczonych miejscach. O 15.30 rozpoczęły się prezentacje, które niestety przerwał okropny deszcz. Jeżeli tylko będzie można, pojedziemy do Zakrzewa jeszcze raz …

Strzecha – sukcesów ciąg dalszy… Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na turniejach tańców polskich organizowanych w całym kraju. W dniu 03.05.2009 r. „strzechowe pary „ wzięły udział w IX Ogólnopolskim Konkursie TAŃCÓW POLSKICH „ MAZUR 2009 „ organizowanym w Wieliszewie woj.. mazowieckie. W konkursie uczestniczyło ponad 180 par w różnych kategoriach wiekowych. W kategorii VB nasze pary wywalczyły : I miejsce : Marcin Naskręt i Małgorzata Kupczyk III miejsce : Paweł Misch i Joanna Marciniak Jest to ogromny sukces tańczących w konkursie tancerzy oraz samego Zespołu „Strzecha”. Sukcesy te dowodzą o wysokim poziomie wyszkolenia tanecznego i artystycznego naszego zespołu.

Sukces STRZECHY na turnieju w Brusach. Od kilku lat Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” bierze udział w ogólnopolskich turniejach tańców polskich. W tym roku pary ze „Strzechy” wzięły dział w „Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich o naszyjnik księżniczki Gerd z Leśna” organizowanym 14 marca 2009 r. w Brusach . Do konkursu w kategorii VB czyli w przedziale wiekowym 18 – 30 lat przystąpiły dwie „strzechowe” pary : Małgorzata Kupczyk i Marcin Naskręt, którzy zajęli 2 miejsce oraz Joanna Marciniak i Paweł Misch sklasyfikowani na 3 miejscu . W kategorii VB wszystkie pary prezentowały swe umiejętności w następujących tańcach: krakowiak, oberek, kujawiak i mazur . Nadmienić trzeba , iż turnieje tańców polskich to jedna z najwyższych pod względem techniki i wyrazu artystycznego forma prezentacji tanecznej. Uczestniczące w turniejach pary to najwyższej klasy zawodnicy i reprezentanci swoich zespołów , osiągający dzięki wytrwałej pracy perfekcję kroki i figur tanecznych. Życzymy parom dużo sukcesów i wytrwałości na treningach.

I MIEJSCE „STRZECHY” W ZŁOTOWIE

Dużym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku VI edycja Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Złotowie organizowanego przez Starostwo Powiatowe Złotów w dniach 12-13 maja 2007. Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 25 zespołów z całej Polski, a więc z województw zachodnio – pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego.
Starosta Złotowski zaprosił również lokalne zespoły folklorystyczne do zaprezentowania swojego programu artystycznego, a zespoły chętnie przyjęły to zaproszenie i licznie się zgłosiły. Trzemeszno reprezentował Zespół Pieśni i Tańca “Strzecha”pod kierownictwem p. Mariusza Zielińskiego, który zdobył I nagrodę w kategorii “zespół pieśni i tańca”.
“Strzecha “zaprezentowała dwa programy artystyczne “:
tańce z okresu księstwa warszawskiego
tańce i przyśpiewki kurpiowskie
Programy zatańczone na wysokim poziomie tanecznym zdobyły wielkie uznanie publiczności oraz jury przeglądu. “Strzecha” potwierdziła mocną pozycję wśród zespołów folklorystycznych i na pewno jest godnym reprezentantem naszej gminy.

Zwycięzcy Zespołów VI Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Złotów 2007’ 12 – 13 maja 2007 r.
Kategoria zespół pieśni i tańca
I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” z Trzemeszna
II miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk
III miejsce – Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Mali Złotowianie” w Złotowie
Wyróżnienie – Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Podgrodzianie” z Pustkowa KONCERT NA TARGACH EDUKACYJNYCH

„Strzecha” uświetniła swoim koncertem VI Gnieźnieńskie Targi Edukacyjne, które odbyły się 30.03.07r w I Liceum Ogólnokształcącym „Pomnik”. Zespół zaprezentował nowy program tańców i przyśpiewek z regionu kurpiowskiego oraz program tanców narodowych.Koncerty „Strzechy” na targach zawsze wzbudzają duże zainteresowanie zwiedzających oraz przedstawicieli zaproszonych szkół powiatu gnieźnieńskiego.
TURNIEJ TAŃCÓW POLSKICH WIELISZEW

W dniach 30.03 do 01.04 reprezentacyjne pary „Strzechy” wzięły udział w VI Ogólnopolskim Turnieju Tanców Polskich „Mazur 2007” w Wieliszewie. Zespół reprezentowali:
– Martyna Kierczyńska i Marci Fatla w kategorii VB zajmując V miejsce w ścisłym finale.
– Anna Fel i Mariusz Zieliński w kategorii VI zajmując III miejsce.
„Strzecha” wzbudziła ogromne zainteresowanie swoim poziomem tanecznym wśród sędziów i innych instruktorów zaznaczając mocno swoje miejsce na mapie turniejów tańców polskich.

Tańczyć w „Strzesze” to ciężżżżka praca …W dniach 4 – 6.02.2008 r. Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” przebywał na warsztatach tanecznych w Ośrodku Wypoczynkowym „Jutrzenka” w Gołąbkach. Już pierwszego dnia tancerze tego zespołu utwierdzeni zostali w fakcie, że będą to ciężkie i bolesne warsztaty. Próba trwała niemalże od rana do późnego wieczora . Ćwiczenia baletowe, technika charakterystyczna, mini układy taneczne polki, krakowiaka, kujawiaka, mazura i oberka w wydaniu warsztatowym okazały się bardzo wyczerpujące. Trzy dni ciężkiej pracy, każdy trudniejszy od poprzedniego, obolałe nogi, wyczerpanie – nic nie było wstanie zakłócić prawdziwej profesjonalnej pracy. Cel został zrealizowany : powstały dwa układy taneczne – kujawiak i mazurek, a co najważniejsze udało się w miarę możliwości wyrównać poziom artystyczny całego zespołu. Jest to bardzo ważne ponieważ obecnie w zespole są nowi tancerze z małym stażem tanecznym. Opiekunami byli : p. Mariusz Zieliński i p. Dariusz Skrzydlewski. Jednocześnie zapraszamy młodzież w wieku gimnazjalnym i ponad gimnazjalnym do naszego zespołu. Próby odbywają się 2 razy w tygodniu : środa 17.30 – 19.30 oraz sobota 11.00 – 13.00 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie.

Studniówka 2008

W sobotę 26 stycznia 2008 r. Zespół STRZECHA wystąpił na Balu Studniówkowym uczniów trzemeszeńskiego LO, zorganizowanym w Hotelu Pietrak.