Malarstwo Stanisławy Sierant można od dziś oglądać w naszej sali wystaw. To tylko fragment ogromnego dorobku artystycznego i sześćdziesięciu lat pracy twórczej. Pani Stanisława pochodzi z Kruchowa, ale od wielu lat tworzy i mieszka w Człuchowie. Interesuje się właściwie wszystkimi tematami i technikami malarskimi, ale Jej ulubione to: portret i pejzaż, malowane zawsze „z modela” i w plenerze i najchętniej w technice olejnej i akwareli. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą.
Sobotni wernisaż otworzył Mariusz Zieliński Dyrektor Domu Kultury w Trzemesznie. Życzenia złożyli również Zygmunt Nowaczyk Zastępca Burmistrz Trzemeszna i Agnieszka Bartz Przewodnicząca Rady Miejskiej Trzemeszna. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu.
Stanisława Sierant – art. plastyk, członek ZPAP – uprawia twórczość malarską w technice olejnej, pasteli, akwareli a ostatnio w akrylu. W swoim dorobku wyróżnia kilka ważnych cykli malarskich, najważniejszym jest cykl – portret dziecięcy, który z przerwami uprawia przez całe swoje życie artystyczne. Za portret dziecięcy „Wojtek” artystka otrzymała nagrodę na Ogólnopolskim Biennale w Dąbrowie Górniczej w 2013 roku. Cykl „Człuchowian portret własny”, w obecnej chwili liczy 65 prac i cały czas jest uzupełniany. W kręgu zainteresowania artystki znaleźli się mieszkańcy miasta bez względu na pozycję publiczną, status społeczny, wiek czy płeć. Do najbardziej interesujących prac tego cyklu należą bez wątpienia portrety wyrazistych postaci wpisanych w krajobraz miasta,współtworzących jego koloryt. Sylwetki, tych innych,żyjących inaczej, uwieczniła artystka z wielkim pietyzmem i właściwym sobie ciepłem. Koszaliński przyjaciel, archeolog Ignacy Skrzypek, powiedział kiedyś do autorki – „Staszka, spiesz się, oni tak szybko odchodzą”. Niestety, mówił prawdę, z namalowanych postaci, swoich prac już nigdy nie zobaczy szesnaście osób. Od dwóch lat artystka pracuje nad cyklem „Cztery pory roku ” jest to uzupełnienie cyklu sprzed kilku lat, jedna z prac tego cyklu została zakwalifikowana na wystawę – Ogrody 2013 – w BWA Wałbrzych, Zamek Książ. „Anioły” to jeden z dwóch najmłodszych cykli malarskich. Kilka prac powstało przed dwoma, trzema latami. „Anioły nadmorskie” zostały rozpoczęte w Łebie w 2013 roku i powstają do chwili obecnej. Od kilku lat artystka prowadzi w Łebie warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży co pozwala malarce na tworzenie drugiego cyklu, cyklu „marynistycznego”. Artystka twierdzi – „pejzaże morskie przeobrażają się ustawicznie‚ ileż w nich barw, odcieni i kształtów”. Są trzy miejsca w Polsce które darzy artystka wielką sympatią – rodzinne pod-trzemeszeńskie Kruchowo, Człuchów w którym mieszka i tworzy od wielu lat oraz nadmorska Łeba. Artystka swoje prace wystawiała w wielu muzeach i galeriach tak w Polsce jak i zagranicą, m.in. w Instytucie Polskim w Paryżu. Uczestniczyła też w kilku plenerach m.in. w Bułgarii, Francji, Maroku i Szwajcarii.