W sobotę 11 października w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się uroczysty Jubileuszowy Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”, który z dumą świętował 55 lat swojej nieprzerwanej działalności i kultywowania polskiego folkloru.
To wydarzenie było nie tylko taneczno-muzyczną ucztą, ale przede wszystkim wzruszającym spotkaniem pokoleń, które przez ponad pół wieku tworzyły historię jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów folklorystycznych w regionie. Jubileuszowy koncert zgromadził tłumy mieszkańców, sympatyków zespołu, byłych i obecnych członków oraz liczne grono gości, w tym przedstawicieli władz. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy „Strzechy” – od najmłodszych dziecięcych grup, przez pełną energii młodzież, aż po dorosłych tancerzy. Publiczność podziwiała mistrzowskie wykonania tańców narodowych i regionalnych. Barwne stroje, precyzja kroków i radość bijąca z twarzy artystów przeniosły widzów w magiczny świat polskiej tradycji.




Szczególne wzruszenie wywołał pokaz specjalny grupy absolwentów. Dawni członkowie zespołu, którzy po latach powrócili na scenę, udowodnili, że pasja do tańca nie blaknie z upływem czasu, dając świadectwo silnej więzi, jaka łączy pokolenia „Strzechy”. „Stara Warszawa”, to program, którego twórcą jest Dariusz Skrzydlewski. Fantastycznie pomyślana i zatańczona. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem.



Wśród zaproszonych gości wystąpili m.in. pianista Marek Wicenciak, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”, Artystyczny Zespół „Świerszcze” oraz chór mieszany działający przy Domu Kultury w Trzemesznie, co dodatkowo uświetniło i urozmaiciło program artystyczny. Na zakończenie zagrała Kapela Śmieszna z Trzemeszna.
Podziękowania i Wyróżnienia
Jubileusz był też okazją do podsumowań, wspomnień oraz uhonorowania osób zasłużonych dla rozwoju zespołu i kultury. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczyła pani Paulina Hennig-Kloska Ministra klimatu i środowiska Polski, co jest wyrazem uznania dla wieloletniej pracy artystycznej „Strzechy” i jej wkładu w promocję polskiej tradycji. Odzankę odebrała pani Krystyna Polachowska założycielka zespołu.


Specjalne podziękowania i gratulacje złożyli przedstawiciele trzemeszeńskiego samorządu: pan Kacper Lipiński Burmistrz Trzemeszna oraz pani Agnieszka Bartz Przewodnicząca Rady Miejskiej Trzemeszna.
Gmina Trzemeszno zawsze wspierała działalność zespołu, szczególnie mocno wsparła organizację koncertu jubileuszowego.
Nie zabrakło słów podziękowania dla obecnych i byłych instruktorów – w tym dla pani Bogumiły Sibilskiej (instruktor tańca), a także dla wszystkich osób, które wspierały i nadal wspierają działalność zespołu, obecnie działającego przy Domu Kultury w Trzemesznie.
Ponad Pół Wieku Pasji
Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”, którego początki sięgają trzemeszeńskiego Liceum Ogólnokształcącego, od 1970 roku z dumą reprezentuje miasto, region, a nawet kraj, promując bogactwo polskiego folkloru. To 55 lat nie tylko występów i nagród, ale przede wszystkim ciężkiej pracy, wspólnej pasji i tworzenia niezwykłej, artystycznej rodziny.
Jubileuszowy koncert był pięknym ukłonem w stronę przeszłości i jednocześnie obietnicą, że „Strzecha” będzie tańczyć przez kolejne dekady. Trzemeszno udowodniło, że potrafi pielęgnować i celebrować swoją kulturę w wyjątkowy sposób.
Koncert odbył się 11 października 2025 roku w Hali Sportowej OSiR w Trzemesznie.




