Strzecha w Bułgarii

Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” w dniach 30 lipca do 5 sierpnia 2013 r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Balkan Folk Fest w Bułgarii w miejscowości Kiten.  W festiwalu , który trwa od czerwca do września weźmie łącznie 167 zespołów z różnych krajów południowej i wschodniej Europy. W czasie pobytu „Strzechy „ koncertowały zespoły z Bułgarii, Serbii i Polski. Strzecha wystąpiła dwa razy.  Pierwszy koncert odbył się w Kiten, gdzie przed dużą publicznością zespół zaprezentował swój najnowszy program tańców i przyśpiewek z regiony Górali Żywieckich . Już na tym koncercie uwidocznił się bardzo wysoki poziom artystyczny i szkoleniowy zespołu czego potwierdzeniem była ogromna owacja publiczności oraz zachwyt jury i organizatorów festiwalu. Śpiew na żywo, dynamiczna muzyka, popisy taneczne tancerzy oparte na oryginalnych krokach góralskich z elementami akrobatycznymi pokazały wysokie możliwości taneczne „Strzechy”. Warto dodać, iż temperatura o godz. 20.00 w tym regionie sięgała 28 stopni więc taniec w stroju ludowym przez 15 min to nie lada wyzwanie. Ukojeniem trudu koncertu był na pewno czas wolny, gdzie zespół spędził na plaży nad Morzem Czarnym. Ciepła woda, fale, gorący piasek i niezawodne słońce to dobrodziejstwo tego regiony, z którego zespół skorzystał. Atrakcją okazał się również basen na terenie hotelu dostępny od rana do wieczora. Urokliwe Kiten odkrywane w dzień i wieczorem zrobiło niezapomniane wrażenie na całym zespole. Drugi koncert odbył się w Primorsku . Prezentacje artystyczne w nowo oddanym amfiteatrze poprzedził korowód zespołów ulicami Primorska przy owacji licznie zgromadzonych na chodnikach wczasowiczów wśród których znaleźli się również nasi rodacy. W koncercie wzięło udział 6 zespołów z Polski i Serbii. „Strzecha” kolejny raz pokazała kunszt taneczny dając powód do dumy naszym rodakom, którzy znaleźli się wśród publiczności zgromadzonej w amfiteatrze. Koncerty na festiwalu potwierdziły, że Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” to godny reprezentant kulturalny naszej społeczności doceniany nie tylko w Polsce ale i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” chce serdecznie podziękować instytucjom , które przyczyniły się do realizacji wyjazdu .

Są to : Firma P.U.P.H. „Izotrans” Sp. z o.o. w Trzemesznie, \r\n Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie,  Ośrodek Wypoczynkowy „Jutrzenka„ w Gołąbkach. Podziękowania należą się:  Rodzicom Strzechowiczów za wkład nie tylko finansowy, opiekunom wyjazdu oraz wszystkim tym dzięki którym zespół nadal tańczy …NADAL TAŃCZY ….

Godne reprezentowanie naszej Gminy Trzemeszno, Powiatu Gnieźnieńskiego, naszego kraju to umiejętność zdobyta ciężką pracą na próbach dlatego też wielkie brawa dla „Strzechowiczów” za upór, za poświęcenie, za taniec, za to że potraficie nadal godnie reprezentować ten zespół i całe Trzemeszno.

Skip to content