Zielnik fotograficzny

19 października nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Zielnik”, przygotowanej przez Klub Fotograficzny Domu Kultury w Trzemesznie w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Fotogramy w technice cyjanotypii wykonali: Barbara Antas, Anna Beśka, Daniela Bodda, Bogumiła Matuszak, Piotr Talaga, Jerzy Karczewski, Lucjan Wełniak oraz instruktor — Marceli Konieczny.

W połowie XIX w powstał w Trzemesznie dwutomowy zielnik “Herbarium Vivum”, którego twórcą jest Wojciech Pampuch, nauczyciel trzemeszeńskiego gimnazjum i autor książki „Flora Tremesnensis” wydanej w 1840 r. Wspomniany zbiór nadal znajduje się w zbiorach Liceum w Trzemesznie. Zielnik Pampucha stał się inspiracją do zrealizowania fotograficznego zielnika przez seniorski klub fotograficzny działający w trzemeszeńskim Domu Kultury. Fotogramy zostały wykonane z użyciem cyjanotypii, prostej i efektownej, alternatywnej techniki fotograficznej.

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki jest największym w województwie przeglądem fotograficznym ukazującym kondycję wielkopolskiej fotografii, formy zaangażowania twórców i twórczyń w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące w regionie i współczesnej rzeczywistości.
Festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem wielkopolskich instytucji kultury, organizacji pozarządowych, grup twórczych oraz osób indywidualnych i odbywa się co dwa lata od 2012 roku z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W ramach każdej edycji powstaje kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, działania edukacyjne, warsztaty i spotkania. Cały program opracowywany jest w formie katalogu, który podsumowuje i utrwala dokonania fotograficznego środowiska twórczego w Wielkopolsce.
Patronem Festiwalu jest Ireneusz Zjeżdżałka, przedwcześnie zmarły fotograf pochodzący z Wrześni, którego twórczość stała się synonimem miłości do regionu i miejsca swego pochodzenia.

Skip to content