„ Lato z folklorem”,  „ Polskie Tańce Narodowe”

16 czerwca odbyły się pierwsze dwa koncerty w ramach nowego projektu dla Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha „ pod nazwą „ Lato z folklorem” „ Polskie Tańce Narodowe „Pierwszy koncert przeznaczony był dla Gimnazjum w Trzemesznie , a drugi dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie . tu podziękowania dla p. Marleny Sobisiak Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie za udostępnienie Sali gimnastycznej.
Podczas lekcji,  którą prowadził p. Mariusz Zieliński – pomysłodawca i realizator projektu uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej okroszonej zdjęciami , fachowymi informacjami  połączonej z wykładem zapoznali się z genezą  i cechami Polskich Tańców Narodowych oraz strojami, w których się je wykonuje. W czasie lekcji każdy z prezentowanych tańców został pokazany w formie tanecznej na żywo  przez tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”. Przybliżenie zagadnienia Polskich Tańców Narodowych w szkołach to misja pokazania naszej Kultury Narodowej , korzeni polskości wyrażonej w tańcu i muzyce .
Edukacja dzieci i młodzieży w takim zakresie powinna być wrażana  od lat najmłodszych, a  takie projekty są doskonałym uzupełnieniem wiedzy o polskiej  kulturze, sztuce i muzyce. W projekcie bierze udział Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Projekt wymyślił i realizuje p. Mariusz Zieliński kierownik „Strzechy” , który zajął się wyszkoleniem tanecznym zespołu,  przygotowaniem choreografii Tańców Narodowych oraz sprawami organizacyjnymi koncertów i przygotowaniem strojów zespołu.
Aranżacją  muzyczną tańców zajęła się p. Krystyna Polachowska instruktor Zespołu ‘Strzecha”.
Koordynatorem merytorycznym  projektu z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Trzemeszno jest p. Edyta Kubiak.
Projekt finansowany przy udziale środków unijnych przy wsparciu środków Gminy Trzemeszno .

W dniach 27.08. – 31.08 Zespół Pieśni i tańca „Strzecha” uczestniczył w V Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu „Bracciano Castle” 2012. W festiwalu wraz z naszym zespołem wzięły udział zespoły z Grecji, Estonii, Bułgarii, Turcji, Rumunii oraz z Kraju Basków. W czasie festiwalu odbyły się dwa koncerty, na których zespoły z zaproszonych krajów prezentowały tańce i przyśpiewki regionalne i narodowe. Już pierwszy koncert gdzie „Strzecha” zaprezentowała swój najnowszy program tańców i przyśpiewek żywieckich wzbudził wiele emocji ukazując wysoki poziom artystyczny i techniczny naszego zespołu. Kultur nie da się porównać , ale technikę tańca tak. Organizatorzy i publiczność byli zaskoczeni i zachwyceni naszym zespołem. Zresztą byliśmy jedynym zespołem śpiewającym na żywo. Drugi koncert poprzedzony był paradą wszystkich zespołów ulicami urokliwego miasta Bracciano, na której mieszkańcy miasta przywitali jeszcze raz wszystkie zespoły brawami . Po oficjalnym spotkaniu kierowników zespołów z Burmistrzem Bracciano rozpoczął się drugi koncert. Występ naszego zespołu nie pozostawił złudzeń – okrzyki zachwytu i brawa były potwierdzeniem naszego profesjonalizmu. „Strzecha” po prezentacji otrzymała dyplom i statuetkę za udział w festiwalu i ………….. ………..I już mieliśmy zejść ze sceny gdy okazało się że organizatorzy przyznali nam tytuł „Wydarzenie Festiwalu ” – Super Star. Było to dla nas zaskoczenie i wyróżnienie. W trakcie gdy staliśmy na scenie, a nad Bracciano unosiły się dźwięki naszego hymnu narodowego zrozumieliśmy , że godnie reprezentujemy nasze miasto Trzemeszno, Powiat Gnieźnieński , nasz kraj -Polskę. Wyjazd to również czas wolny, gdzie wypoczywaliśmy nad pięknym, lazurowym jeziorem w Bracciano. Zwiedziliśmy starą część miasta przenosząc się do przeszłości. Piękne, wąskie uliczki z małymi okienkami oraz budynki nie tknięte od wieków oddawały klimat pięknych romantycznych Włoch . Odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich zespołów połączone z dyskoteką i wyborem MISS FESTIWALU. Z naszego zespołu dwie dziewczyny zajęły drugie miejsca i otrzymały tytuły I v-ce MISS w kategoriach do 14 lat i powyżej 14 lat.. Byliśmy również w Rzymie na jednodniowej wycieczce. Zwiedziliśmy Plac i Bazylikę Św. Piotra, Koloseum, Forum Romanum, Zamek św. Anioła. Poczuliśmy moc jaka płynie z zabytków i historii Rzymu . Mogliśmy na własne oczy zobaczyć to o czym uczyliśmy się w szkole lub znamy ze zdjęć. W drodze do Bracciano spędziliśmy miło czas nad Adriatykiem w miejscowości Bibione, która przywitała nas słońcem i bajecznie ciepłym morzem. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym festiwalu i przeżyć tyle emocji. Dziękujemy wszystkim rodzicom z naszego zespołu za wsparcie finansowe i duchowe. Dziękujemy również naszym sponsorom, którymi byli: Urząd Miasta i Gminy Trzemeszno, PPHU Izotrans Trzemeszno, Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno.

Skip to content