Dożynki Gminne – Lato z folklorem

Festyn plenerowy pn. „Lato z folklorem” odbył się podczas tegorocznych Dożynek Gminy Trzemeszno w Wydartowie w dniu 24 sierpnia. Podczas festynu dla mieszkańców naszej gminy oraz zaproszonych gości, zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” w nowych strojach szlacheckich zakupionych w ramach projektu, W czasie ponad  godzinnej prezentacji publiczność mogła zobaczyć Tańce Narodowe tj: Polonez , Mazur, Kujawiak, Krakowiak i Oberek oraz tańce z regionu żywieckiego w wykonaniu grupy najstarszej i średniej. Każda z prezentacji wywołała duży aplauz licznie zgromadzonej publiczności, która doceniła kunszt tancerzy oraz piękno naszych narodowych tańców.
W ramach festynu zorganizowane zostały pokazy twórców sztuki ludowej: rzeźba, malarstwo, powroźnik, wikliniarstwo, wyroby w z gliny, haft, frywolitki oraz bartnik. Na stoiskach można było zobaczyć gotowe wyroby oraz sam proces ich powstawania. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających co jest dowodem, że sztuka ludowa nie przemija
„Lato z folklorem” – cykl prezentacji edukacyjnych pt. „Polskie Tańce Narodowe” – to również  lekcje w szkołach na terenie Gminy Trzemeszno.  Podczas lekcji, które prowadzi p. Mariusz Zieliński – pomysłodawca i realizator projektu uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej okraszonej zdjęciami, fachowymi informacjami, zapoznają się z genezą i cechami Polskich Tańców Narodowych oraz strojami, w których się je wykonuje. W czasie lekcji każdy z prezentowanych tańców jest pokazany w formie tanecznej na żywo przez tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”. Do tej pory zrealizowano 4 takie lekcje, a następne odbędą się na przestrzeni września.

lato z folklorem

Skip to content