Koncert jesienny Świerszczy

Koncert Jesienny, co roku przygotowywany jest przez Danutę Szreder twórcę i kierownika Artystycznego Zespołu Świerszcze. To doskonała okazja do zaprezentowania mieszkańcom Trzemeszna, rodzinom i bliskim  młodych tancerzy, bogatego repertuaru, nowych strojów i układów tanecznych.   Impreza ta na stałe wpisała się w jesienny kalendarz kulturalny gminy.  W sobotę 16 października br. zespół wystąpił w  Hali Widowiskowo Sportowej w Trzemesznie. Było to barwne, półtoragodzinne widowisko taneczne z udziałem zaproszonego zespołu z Torunia. W tradycyjnym finale wystąpiły wszystkie grupy i formacje taneczne. Podziękowania i gratulacje na ręce Danuty Szreder złożył Ludwik Macioł przedstawiciel władz samorządowych Miasta i Gminy Trzemeszno.

Świerszcze to bardzo pracowity zespół taneczny. Ćwiczenia odbywają się dwa razy w tygodniu (poniedziałki i czwartki w hali OSIR-u, ale to nie wszystko. Bardzo często w soboty i w niedziele, w czasie ferii i w wakacje.
Świerszcze trenują różne techniki taneczne: taniec nowoczesny i charakterystyczny oraz inscenizacją taneczną, dlatego warsztaty odbywają się nie tylko z Panią Danką, ale z profesjonalnymi choreografami z Polski. Dziewczęta trenowały pod okiem p. Piotra Galińskiego, Krzysztofa Chmielewskiego z Warszawy, Mariusza Jasuwienasa, Magdy Górny z Krakowa.
Tylko systematyczne ćwiczenia, wdrażanie nowości, chęć i zapał do pracy oraz miłość do tańca sprawiły, że Świerszcze postawiły poprzeczkę tak wysoko.
Jeśli chcesz należeć do naszego zespołu, to pomyśl czego chcesz naprawdę, przyjdź, zapisz się i wstąp w nasze szeregi, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że Świerszcze = praca i profesjonalizm.
Zespół w swojej długoletniej karierze zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in: Grand prix – 5x (włochy – 2008, Polska – 2009, Grecja – 2010, Czarnogóra – 2012, Bułgaria – 2013), I miejsca – 27 razy, II miejsca – 17 razy, III miejsca – 13 razy, IV miejsce – 1 raz, Wyróżnienia – 5 razy, Nagroda Jurorów (konkurs Legnica), Nagroda Dyrektora Parku Krajobrazowego Chełmy, Nagroda Senackiego Koło Przyjaciół ZHP, Nagroda Wojewody Bydgoskiego, Brązowa Jodła – Kielce 4 razy, Srebrna Jodła – Kielce 3 razy, Srebrne Koziołki – Poznań, Brązowe Koziołki – Poznań, Nagroda za obraz sceniczny- Lwów, Nagroda za choreografie i kostiumy – Krym, Nagroda Narodowej Telewizji Bułgarskiej, Nagroda Specjalna Telewizji Polskiej, Nagroda za wyraz artystyczny – Włochy, Złoty Pejzaż – 2 razy, Srebrny Pejzaż – 1 raz, Brązowy Pejzaż – 2 razy, Godło Promocyjne Rady Powiatu za zasługi dla Powiatu Gnieźnieńskiego, Nagroda za osiągnięcia artystyczne w roku 2010, Hasło „Świerszcze” w Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej, Telewizja Bydgoska nakręciła z Zespołem 40 minutowy film pt. „Co w trawie piszczy”.
Świerszcze brały udział w programie „Mam Talent”. Teleranek towarzyszył Zespołowi na festiwal do Włoch
Zespół Świerszcze dużo koncertuje, współpracuje z wieloma zespołami z kraju i z zagranicy. Cechą charakterystyczną Zespołu są: kolorowe i profesjonalne kostiumy do każdego układu tanecznego, perfekcyjne wykonanie, fachowa choreografia przedstawianych form tanecznych, wysoka kultura osobista dziewcząt należących do zespołu.
W swojej 20-letniej działalności Świerszcze tańczyły w wielu miastach, miasteczkach i wioskach Polski. Odwiedziły takie kraje jak: Ukraina (Winnica, Lwów, Krym), Węgry, Austria, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Włochy, Grecja, Montenegro, wszędzie zostawiły cząstkę siebie – swój taniec i serce.
Artystyczny Zespół Świerszcze dziękuje: Radzie Miejskiej w Trzemesznie, Bankowi Spółdzielczemu, Firmom: Dynea, Cembrit, Izotrans, Orle Mont – Bud, Hydroart Gaca, Gospodarstwu Rolnemu Kamieniec, Trzemeszeńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Jerzemu i Hannie Czarny, Sławomirowi i Małgorzacie Hartwich, Tadeuszowi i Iwonie Derezińskim, Bożenie i Tadeuszowi Skrzypczakom, przyjaciołom i sympatykom Zespołu, Rodzicom Świerszczy.

Kierownictwo Zespołu

Skip to content