Trzemeszno w rysunkach Zygmunta Stachowiaka

Już po raz trzeci Zygmunt Stachowiak zaprezentował w Trzemeszeńskim Domu Kultury rysunki dawnego Trzemeszna.Prace pokazujące miasto z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku inspirowane własnym zdjęciami z tego okresu, pracowicie rysowane rapidografami są podróżą autora do lat młodości. Ulica Toruńska, obecny plac św. Wojciecha z nie istniejącą smukłą bryłą kościoła ewangelickiego to ważne dla Zygmunta Stachowiaka miejsca. Oprócz budynków i ulic wyłaniają się z nich realistycznie naszkicowani ludzie, rodzina, przyjaciele. Dzięki temu, nie jest to tylko, precyzyjne studium miasta, ale nostalgiczny  obraz minionego świata.
Technika prac, jak już wcześniej wspomniano, to czarny tusz i rapidograf, zapewniające drobiazgowy i dokładny rysunek. Kreska poprowadzona starannie. Prace są po prostu niezwykle precyzyjnie nakreślone.
W czasie wernisażu autor zaprezentował również kalendarz zawierający dwanaście reprodukcji rysunków prezentowanych na wystawie. Goście otrzymali bezpłatne  egzemplarze tego wydawnictwa. Wernisaż cieszył sie dużym zainteresowaniem. Prezentacja znakomicie komponowała z wystawą pocztówek Trzemeszna do roku 1939, przygotowana w tym samym czasie.

 

 

Skip to content