Spotkanie ze Stanisławem Kaszyńskim

W piątek 22 lutego w ramach cyklu “Cafe kultura” gościł w trzemeszeńskim Domu Kultury Stanisław Kaszyński, publicysta, prozaik, miłośnik historii członek Związku Literatów Polskich. Stanisław Kaszyński pochodzi z Ciechrza i od kilkudziesięciu lat jest związany z kulturalnym środowiskiem Krakowa. Podkreśla jednak swoje silne związki z grodem Kilińskiego, pisał o Trzemesznie w wielu artykułach i publikacjach, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku gościł w naszym regionie razem z “Grupą krakowską”, uczestnicząc w wielu wydarzeniach kulturalnych.

Na początku spotkania Burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Trzemeszna Benedykt Nitka w imieniu samorządu wręczyli Stanisławowi Kaszyńskiemu pamiątkowy medal z okazji stulecia niepodległości, na którym znajduje się wizerunek pierwszego premiera odrodzonej Polski Jędrzeja Moraczewskiego. Nawiązując do niedawnego jubileuszu 60 – lecia pracy twórczej naszego gościa, podziękowali za jego pracę na rzecz popularyzacji Trzemeszna.
Piątkowy wieczór został zatytułowany “Niezapomniane spotkania z niezwykłymi kobietami”. Była to opowieść o kobietach niezwykłych i ważnych w życiu Stanisława Kaszyńskiego. Od wspomnienia matki i babci, bardzo ciepłego i wzruszającego, po pełen humoru opis wizyty w Mogilnie i Trzemesznie w 1966 r. dziennikarki telewizyjnej Ireny Dziedzic oraz “korespondencyjne“ spotkanie z noblistką Wisławą Szymborską.
W imieniu organizatorów podziękowania i upominki przekazał Wiesław Delikta.

Skip to content